Marie Škopová (absolventka 2022)

Rozhovor

1| V kolika letech si začala hrát na housle?

Začala jsem hrát na housle v 8 letech.

2| Proč zrovna housle, vybrali Ti je rodiče?

Housle jsem si vybrala sama, protože se mi vždycky líbil jejich zvuk, i když někdy moje hra nezněla podle mých představ. Jako malá holka jsem jednou byla s tátou v zimě na procházce, kde byly vyježděné cesty pro běžky. A z ničeho nic mě napadla představa, že bych mohla tátovi na běžkách hrát do rytmu na housle. A té představy jsem se celou tu dobu držela. Sice jsem to nikdy neudělala, ale hraní mě bavilo.

3| Měnila bys housle za jiný nástroj?

Vždycky jsem chtěla hrát na víc jak na jeden nástroj, ale nějak jsem na to neměla čas a teď už vůbec ne. Třeba i na kytaru a klavír. Na kytaru proto, kdybych jela někdy někam do přírody, tak k táboráku a na klavír jen tak pro zábavu.

4| Stalo se Ti někdy během studia, že jsi chtěla skončit s hraním?

Během let hraní jsem chtěla skončit několikrát, protože toho bylo moc. Škola, závody, tréninky, učení a mnohem víc.

5| Několik let jsi navštěvovala hru na housle v ZUŠ Šumperk, proč jsi přestoupila do Pamfilie?

První čtyři roky jsem hrála v hudebce v Šumperku. Nauka byla pro mě utrpení, nic jsem z toho nikdy moc nechápala a hlavně noty. Vždycky jsem se řídila podle zvuku a ne podle předepsaných not, takže by se dalo říct, že první jeden až dva roky jsem hrála na slepo.

V Šumperku jsem se necítila moc dobře kvůli mojí učitelce hudební nauky. A když mi řekli, že v Losinách bude taky hudebka, tak jsem chtěla přestoupit kvůli paní učitelce Simele a taky, že to mám mnohem blíž, protože tady bydlím.

6| Často jsi na koncertech byla zapojená do různých scének, bavilo Tě to?

Na koncertech jsem někdy vystupovala nejen jako houslista, ale i jako profesionální herec. Třeba pohádka o Anděli Páni nebo pohádka Tří králů. Až na učení textu jsem se na vystoupení těšila, protože někdy byla i legrace. Například, když uprostřed hry zapomenete svůj text.

7| Hrála jsi někdy skladbu, která Ti přirostla k srdci víc než ostatní?

Na housle jsem se snažila hrát skladby, které se mi vždycky nejvíc líbily. Hodně z nich mi přirostlo k srdci, ale kvůli nervozitě na koncertě jsem do toho nemohla dát to srdce, jako když jsem si skladbu zkoušela na nečisto doma anebo na hodině.

8| Vybíráš si skladby sama, nebo p. učitelka?

Skladby si někdy vyberu sama, co zaslechnu na internetu a nebo když mi p. učitelka dá na výběr. Takže to je jak kdy.

9| Máš nějakou vysněnou skladbu, kterou by sis chtěla zahrát?

Měla jsem a mám i vysněné skladby, které jsem se chtěla naučit, ale mám tak nabitý týden tréninky, školou, závody, soustředěním, rehabilitací atd., že na to nemám čas. A je těžké se naučit těžkou skladbu, když housle vezmu maximálně 2x až 3x za týden do ruky.

10| Hra na housle není snadný koníček, je náročný na čas. Nelituješ, že svůj volný čas musíš věnovat houslím?

Nikdy mi nepřišlo, že hraní na housle je těžké. Všichni mi říkali a říkají, že housle jsou těžké, ale nikdy mi to tak nepřišlo. Je to jenom o tom zahrát správný tón, který slyšíte a pak už to je jednoduché. Všechno je jenom o sluchu. Nebo mě to tak aspoň přijde. Hra na housle je pro mě příjemný relax.

 Věřím, že roky strávené hrou na housle pro Tebe znamenaly víc než jen chození do houslí.  Přeji Ti hodně štěstí v dalších životních etapách, ať už ve sportu nebo v osobním životě.