Matěj Schwab

(absolvent 2021)

Rozhovor

1| Jak ses dostal ke klavíru a kdo Tě přihlásil?
Když mi bylo asi 7 let, tak se mě můj táta zeptal, jestli bych nechtěl zkusit hrát na klavír. Řekl jsem, že ano, a tak jsme sehnali elektrické klávesy, abychom zjistili, jestli mě to bude bavit či ne. Velice mě to zaujalo a následně mě rodiče přihlásili do šumperské základní umělecké školy.

2| Klavír Tě už od začátku hodně bavil, brzy jsi změnil školu kvůli odchodu Tvé p.uč. P. Akritidu ze ZUŠ v Šumperku a pokračoval jsi v její třídě v Pamfilii. Jakých soutěží ses zúčastnil a jaké máš na ně vzpomínky?
Zúčastnil jsem se dvou celostátních soutěží. První byla v Poličce, kde se pořádala soutěž Bohuslava Martinů. Zde jsem byl s mým kamarádem Rudou Brožem, se kterým jsme si to velmi užili a pořádně se nasmáli. Druhá byla ve Vidnavě, kde se pořádala soutěž Karla Ditterse. Na té jsem byl s Julčou Kubíčkovou a ještě s jednou dvojicí dívek. Pamatuji si, že jsem měl velké nervy před každou soutěží. I když to byl velký stres, rád bych si na nějakou soutěž opět zajel.

3| Jaká jsi získal ocenění?
V Poličce jsem získal třetí místo a ve Vidnavě druhé místo. Opravdu jsem to nečekal. Přijde mi, že mi díky tomu trochu stouplo ego, ale to bylo jen pocitově.

4| Přátelé Tě znají jako filmového fajnšmekra, a to ať už z pohledu Tvé časté docházky do kina nebo vyhledávání filmové hudby. Z jakých filmů jsi už hrál skladby na klavír?
Toho je hodně. Často jsem hrával hudbu z různých sci-fi a akčních filmů, například Star Wars, Pán prstenů, Transformers, Avengers, Piráti z Karibiku a mnoho dalších.  Avšak v poslední době jsem si velmi oblíbil hudbu z mnoha animovaných pohádek, kterou si často hraju jen tak doma sám pro radost a potěšení, například Jak vycvičit draka, Herkules, Kung Fu Panda, Mulan, Zvoník u Matky Boží, Shrek.

5| Mnohé z nich jsou těžší, než by se mohlo zdát. Které z nich jsi měl tu čest hrát s orchestrem Pamfilie?
Úplně první, kterou jsem hrál s orchestrem a byl jsem za klavírem, bylo Star Wars. Dále Pán prstenů. Avšak na moje úplně první vystoupení s orchestrem jsme hráli Forresta Gumpa, kde jsem hrál triangl, dále to byli Piráti z Karibiku, u kterých jsem vyměnil triangl za činel, potom Růžový Panter, Mission Impossible a určitě ještě nějaké.

6| Diváci Tě viděli v různých kostýmech. Např. jako Jediho ze Star Wars nebo jako Růžového Pantera. Které další kostýmy jsi na koncertech oblékl?
Jedna z mnoha rolí, kterou jsem ztvárnil, byl Gandalf Šedý. Velmi jsem si to užil, protože jsem mohl být mocný čaroděj ze Středozemě. Měl jsem dlouhý, špičatý klobouk, plášť a hůl. Bylo to fakt úžasné. Další roli, kterou jsem hrál, byl agent Hunt. Při této roli jsem měl oblek, zbraň a ladičku, která byla obzvlášť nebezpečná.

7| Měl jsi někdy příležitost vyzkoušet si, jaké to je být učitelem hry na klavír?
Několikrát jsem tu možnost měl. Pár kamarádů po mně chtělo, abych je naučil nějaké snadné písničky, ale to bylo vždy jen jednou a konec. Jednou jsem ale učil i jednu malou holčičku, která právě začínala hrát na klavír, tak jsem ji naučil základy, aby věděla co a jak.

8| S Tvou spolužačkou Hanou Chudobovou hrajete v klavírním duu a dokonce jste si zahráli i na 2 klavíry. Co se Ti líbí více a proč – 4ruční hra na 1 klavír anebo hra na 2 klavíry?
Je těžké to takto říct. 4ruční hra i hra na 2 klavíry má něco do sebe. Občas mám chuť si zahrát tak nebo tak. Častěji jsem hrával 4ručně a velice mě to bavilo. Líbí se mi, jak má každý svou roli, jeden má vyšší hlas a umí to krásně vyhrát. Druhý má zase basy, ze kterých mám většinou husí kůži a to je dobře. To samé platí i u hry na dva klavíry. Každý má vlastní část v různých skladbách, která je něčím výjimečná a důležitá.

9| Jaký máš doma klavír? Měl jsi v minulosti nějaký jiný klavír? Příp. proč jsi ho vyměnil?
Začínal jsem na elektrických  klávesách, které mám stále doma, ale moc je už nepoužívám. Následně jsem je musel vyměnit za klasický klavír, poněvadž už to chtělo změnu. Byl to nezvyk mít doma akustický klavír a ne elektrický. Momentálně mám doma svůj druhý akustický klavír, se kterým jsem nadmíru spokojen.

10| Využil jsi někdy, že umíš hrát na klavír, i v běžném životě? Např. hrál jsi na nějaké mimoškolní akci? Anebo měl jsi díky tomu u některých lidí plus?
Hru na klavír jsem už několikrát využil. Hrál jsem na několika mimoškolních aktivitách. Doprovázel jsem různé akce, pomáhal jsem jedné mojí kamarádce na soutěži. Také jsem využil hru na klavír ke zlepšení mých známek ve škole.

11| Prozradíš nám, na jaké vysoké školy se letos hlásíš, popř. čím by ses chtěl jednou živit?
Podal jsem si celkem čtyři přihlášky. Dvě do Prahy, jednu do Brna a jednu do Olomouce. Všechny na obor Všeobecné lékařství. Jak již mé přihlášky napovídají, chtěl bych se stát lékařem. Ještě nevím, jaké zaměření, ale na to mám ještě čas.

Děkujeme Ti za rozhovor a přejeme Ti hodně štěstí u přijímacích zkoušek a v další životní etapě!