Alena Eliášová (absolventka 2022)

Rozhovor

1| V kolika letech jsi začala hrát na housle?

V pěti letech.

2| Proč sis vybrala zrovna housle, bylo to tvé přání, nebo Ti je vybrali rodiče?

Jako malá jsem byla s babičkou na jednom muzikálu a i přesto, že máma říkala, že mě to nebude bavit, seděla jsem jako prkno a celé představení jsem koukala jen na jednoho staršího pána, který hrál právě na housle. Zaujalo mě to natolik, že když jsem přišla domů, řekla jsem, že jednou chci hrát na housle a být jako on.

3| Vyměnila by si dnes housle za jiný nástroj a proč?

Neměnila. Housle jsou pro mě nejlepší nástroj. Už jen proto, že málokdo dokáže vydržet a zároveň hrát s vášní a citem.

4| Stalo se ti někdy během studia, že jsi chtěla skončit s houslemi a proč?

Ano, párkrát se mi to stalo, protože jsem chtěla chodit ven s kamarády, nebavilo mě každý den trénovat atd., ale za to děkuji svojí mamince, která mě nutila stále cvičit a měla zlatou trpělivost a přestat hrát mi vždycky rozmluvila.

5| Celý I. stupeň jsi absolvovala v ZUŠ Šumperk, proč jsi přestoupila do Pamfilie?

Přestoupila jsem kvůli tomu, že moje paní učitelka Simela odešla učit do Losin a já dostala novou. Nevyhovovalo mi to s ní a tak jsem se chtěla vrátit k paní učitelce Simele.

6| Často si hrávala s Pamfilií ještě v době navštěvování ZUŠ v Šumperku, lákalo tě zahrát si filmové melodie, nebo jsi nechtěla odmítnout pozvání p. učitelky?

Řekla bych, že tak napůl. Bylo to hlavně proto, že mě hraní baví a byla to možnost poznat úžasné lidi a získat nové zkušenosti. Vždy to bylo moc fajn a ráda jsem p. učitelce pomohla.

7| Hrála jsi někdy skladbu, která Ti přirostla k srdci více než ostatní skladby, máš nějakou vysněnou skladbu, kterou by sis chtěla zahrát?

Nemohu říct, že pro mě nějaká skladba byla lepší než ostatní, ale vždy mě lákaly skladby, které měly impulzivní a rychlé tempo. Mohla jsem do nich vložit všechny své pocity, moc se mi líbí. Vysněnou skladbu úplně nemám, ale ráda bych si někdy v budoucnu zahrála s mojí p. učitelkou.

8| Svůj vlastní nástroj sis vybírala sama a jsi s ním spokojená?

Moje housle mi vybrala paní učitelka, protože tomu rozumí mnohem více než já či má rodina a spokojená jsem velmi.

9| Máš pocit, že housle pro Tebe budou stále příjemný společník nebo naopak a proč?

Ano myslím si, že vždy budu mít housle v srdci a nikdy nepřestanu úplně hrát. Už teď jsou mojí velkou součástí života.

10| Co bylo největší motivací v letech Tvých začátků?

Dospěla jsem k závěru, že největší motivací byla moje paní učitelka. Bez ní bych tu nestála a neuměla nic z toho všeho. Myslím si, že kdybych měla jinou učitelku či učitele, nikdy bych nedošla až sem. Vždy tu pro mě byla nejen jako učitelka, ale také jako přítelkyně a velký vzor. Tímhle bych Vám chtěla poděkovat za všechnu péči, lásku a sílu, kterou jste do mě vložila a vždy Vás budu mít v srdci. Děkuji.

Děkuji za krásná slova, potěšily. Prošly jsme spolu velký kus života a ty se nedají vymazat. Přeji Ti do dalších let hodně štěstí, ať se Ti daří na studiích i v osobním životě.