Lucie Driemerová (absolventka 2022)

Rozhovor

1 V kolika letech jsi začala hrát na housle?

Je to už tak dávno, že si ani nevzpomínám. O housle jsem se začala zajímat již od brzkého dětství. Do ZUŠ v Šumperku jsem nastoupila v 7 letech. Kde jsem první rok hrála na flétnu, protože nebylo volné místo na housle. Jakmile se místo uvolnilo, hned jsem přestoupila na housle.

2 Proč sis vybrala zrovna housle?

Jelikož mě nadchla známá houslistka Vanessa Mae. Jednou jsem se zaposlouchala při jízdě autem do skladby od této houslistky. Líbila se mi její dynamická hra. Její skladby jsem si pouštěla každý den. Má nejoblíbenější je Contradanza. Tu bych ráda také jednou uměla, ale to budu muset hrát a hrát.

3 Kdo ti pomáhal s výběrem houslí?

S výběrem houslí mi rodiče nepomáhali. Rozhodla jsem se sama.

4 Měla jsi už někdy vlastní housle?

Já osobně ne. Moje první půjčené housle jsem dostala v ZUŠ. Ale jedny housle přece jen máme doma. Táta si je koupil pro sebe, aby si se mnou mohl zahrát. Přestože je samouk, tak mu to docela jde. Občas spolu hrajeme.

5 Proč jsi začala chodit do Pamfilie?

Protože moje paní učitelka Simela Akritidu přestoupila ze ZUŠ Šumperk do Pamfilie ve Velkých Losinách. S jinou paní učitelkou jsem hrát nechtěla a bylo rozhodnuto. Moc ráda s ní hraji.

6 Které skladby hraješ ráda?

Ráda hraji pomalé, ale i rychlé skladby. Raději mám veselé než smutné. Potěší mě vyzkoušet si nové věci, např. vibrato. Občas jsem paní učitelce Akritidu navrhla, jakou skladbu bych ráda hrála. Ona mi sehnala ochotně noty a mohla jsem začít cvičit.

7 Máš nějakou skladbu, kterou si chceš zahrát?

Ano mám Wings – Our world – Adrian Jones. Chtěla bych si ji zahrát, protože se mi líbí jak je rychlá a dynamická.

8 Hrála jsi někdy skladbu, která se Ti líbila?

Ano hrála, v orchestru Michal Vilec – Ráno na Lúke. Skladba mi připomíná rozkvetlou jarní louku.

9 Ráda hraješ v orchestru?

Ano, protože se s holkama v orchestru zasměji a je tam zábava. Mám ráda kolektiv a zní to pěkně, když hraje víc lidí pohromadě.

10 Hrála jsi i někdy mimo koncerty ZUŠ?

Občas zahraji na rodinných oslavách. Také jsem hrála ve 3. třídě před spolužáky. Nejednou jsem hrála svému nemocnému pradědečkovi a ten byl moc rád. Vždycky mi říkal – po kom máš ten talent?

Děkuji za rozhovor, těším se na další spolupráci. Určitě zvládneš i absolventský koncert na druhém stupni a to už bude na celé housle, které si asi přeješ.