Pospíšilová Zuzana
(absolventka 2025)
Rozhovor
Ke klavíru jsem se dostala přes moji sestru a sestřenici. Už od mala jsem brnkala na klavír, který jsme měli doma u babičky, moji sestru a sestřenici přihlásily rodiče k paní učitelce Akritidu na soukromé hodiny a mě potom také, až mi bylo pět let.
2| Máš zkušenost i s hrou s orchestrem. V čem to pro Tebe bylo zajímavé a co na tom bylo nejtěžší? Jaké skladby jsi hrála a líbily se Ti?
Je to jiné hlavně v tom, že musíte jet pořád dál s orchestrem a nemůžete se zastavit a pak také, že musíte poslouchat sebe, ale i orchestr a když je hodně zvuku tak se tím nesmíte nechat rozhodit, to je občas velmi těžké.
Nejvíc se mi líbily skladby: Gladiátor a Transformers.
3| Jsi i velmi úspěšná soutěžní hráčka. Co to bylo za soutěže, jak se Ti hrálo? Získala jsi nějaká ocenění?
Bylo to náročné a občas tam bylo i hodně stresu, ale nakonec jsem si to užila a jsem ráda a moc děkuji mojí paní učitelce za tuto možnost. Vyhrála jsem okresní kolo soutěže MŠMT ve hře na klavír a postoupila jsem na krajské kolo, které se konalo v Hranicích a tam jsem obsadila druhé místo. Jako malá jsem byla na soutěži Piano per tutti v Příboře, kde jsem získala bronzové pásmo.
4| Moc gratulujeme k tak velkým úspěchům! Přece jen celostátní soutěž je výběr těch nejlepších z celé republiky a soutěže MŠMT mají obzvlášť v klavíru velkou konkurenci. Jak probíhaly přípravy? Bylo to náročné? Naučila ses pracovat jiným způsobem než do té doby? Co Ti soutěže přinesly? Ze které máš lepší pocit a proč? Můžeš porovnat i klavíry a sály, kde jsi hrála? Potkala jsi během soutěží nějaké zajímavé lidi? Např. poradil Ti někdo kromě Tvé p. učitelky, jak posunout hru ještě dál? Byla práce s tímto člověkem příjemná a obohacující?
Bylo to náročné a hodně jsme se na to připravovali. Soutěže mi daly velkou zkušenost a i to vyzkoušet si hrát před velkým publikem a více zvládat stres. Bylo to docela jiné sedět u klavírů, které jsem vůbec neznala, ale díky tomu, že mě moje paní učitelka na toto připravila tak jsem se cítila víc jistě. Paní učitelka mi domluvila konzultace u jiných učitelů, které mi v mnohém také pomohly a jsem za to velice vděčná.
5| V klavíru jsi velmi daleko a tak si dovolím jednu otázku, na kterou jsem se ještě nikdy nikoho z absolventů nezeptala. Téměř každý člověk zažívá v různých situacích trému. Máš nějaké způsoby a cvičení, jak si ji přitáhneš na svou stranu? Snažíš se pracovat i s těmito záležitostmi nebo to prostě neřešíš a necháváš to být tak jak to je? Mění se Ti tréma v průběhu let? Popř. co na to má vliv (Tvé zkušenosti, způsob nácviku skladeb, časté vystupování…nebo úplně něco jiného)? Dokážeš se smířit s faktem, že člověk nemůže neustále podávat 100% výkon, jak by si přál?
Mám způsob jak trému odbourat „brněním prstů“. Je to způsob, kdy se soustředím jen na konečky prstů a to mi s trémou výrazně pomáhá. Tréma se mi určitě mění, je to lepší než v mých začátcích, je to i díky častému vystupování před obecenstvem.
6| Na koncertech jsi hrávala i se svou sestrou a sestřenicí. Dokonce i na našich hudebních táborech jsme s Vámi rádi trávili čas. To je super, když rodina muzicíruje společně. Šel vám nácvik od ruky nebo raději hraješ se spolužáky, které pak nepotkáváš doma?
Naše nácviky byly občas těžké, ale nakonec to většinou vyšlo. Jsem ráda, že jsem to mohla zkusit, ale momentálně jsme si více sedly s moji spolužačkou.
7| Vždy si Tě pamatuji jako hráčku, která zvládne zahrát vše – tedy jak melancholické, tak technické a bouřlivější skladby. Dlouho jsi ale měla blíže k těm rychlejším. Je tomu stále tak nebo se něco změnilo?
Myslím, že jsem někde mezi, ale spíš se přikláním k rychlejším skladbám, ale možná se to časem změní.
8| Jsi veliký talent už odmalička a nepamatuji si jedinou hodinu, kdy bys nepřišla připravená. Takových žáků moc není. Jak jsi to dokázala? Klavír Tě tak moc baví? Nebo máš doma pomocnou ruku, která Tě nenechá lelkovat?
Ano, mám doma babičku, která mě již od mala vede. Babičko děkuji. Samozřejmě mě to baví, ale velkou zásluhou je právě ona.
9| Jako žákyně 8. třídy už zřejmě trošku koketuješ s otázkou, co dál? Jaký je Tvůj směr a plán na přijímací zkoušky? V Tvém věku je jistě složité učinit tak velké rozhodnutí. Máš více možností nebo máš zcela jasno v tom co chceš v životě dělat? Mění se Ti plány v průběhu času?
Plánuješ pokračovat ve studiu u nás i v příštím šk. roce?
Mám několik možností kam chci jít, ale dlouho jsem nevěděla. Nakonec mám docela stálou představu co chci dál. Určitě bych ráda dále pokračovala u Vás.
10| Tvá babička je zlatý člověk. Neustále Tě vozí do klavíru až ze Sudkova. Určitě by bylo jednodušší chodit někam blíže. Co Tě táhne k tomu chodit zrovna k nám?
Je to kvůli tomu, že mám výbornou paní učitelku a líbí se mi přístup k teorii a její výuka na Hudbobraní. Cítím se tu dobře.
11| Co bys vzkázala našim malým žákům jako absolventka? Vzpomínáš na své začátky? Byly těžké – popř. v čem?
Chtěla bych jen vzkázat, že i když jim něco nepůjde nebo je to nebude bavit, i ty chvíle jsou, nakonec přejdou. A hlavně ať si jdou za svým snem.
Děkujeme Ti za rozhovor. Přejeme Ti hodně štěstí a pevných nervů při zdolávání svých nelehkých cílů a v neposlední řadě správně naladěný vnitřní hlas při Tvém rozhodování o budoucnosti!